Самостійна комп’ютерна діагностика Багато з ностальгією згадують часи, коли автомобіль складався з механічних вузлів, з мінімумом електроніки. Несправність можна було визначити на слух, а усунути буквально на коліні, не боячись принести більше шкоди, ніж користі. Але прогрес не стоїть на місці, сучасні автомобілі буквально напхані електронними системами. Вони роблять автомобіль набагато комфортніше і безпечніше, але дуже ускладнюють ремонт. Простота канула в минуле. Тепер без спеціальних знань і складного обладнання ремонт найчастіше просто неможливий. Навіщо проводити комп’ютерну діагностику Автомобіль може просто не завестися, незважаючи на повну справність механіки. Щоб запобігти такому розвитку подій або успішно виправити ситуацію, необхідно періодично проводити комп’ютерну діагностику. Метою заходу виявлення помилок в роботі електронної начинки автомобіля, щоб уникнути пов’язаних з цим поломок або усунути їх.
Величезна кількість датчиків постійно контролює параметри роботи двигуна, передаючи дані на різноманітні електронні схеми, що відповідають за правильну настройку і функціонування систем автомобіля. Вершиною цього айсберга ЕБУ, він же електронний блок управління. Маючи спеціальну апаратуру, саме з нього можна отримати дані про реальний стан електроніки машини.
На жаль, за зручність і комфорт доводиться платити залежністю від електроніки. Кожен маленький датчик в разі виходу з ладу може стати причиною великих неприємностей. І марно намагатися візуально знайти несправність, адже на вигляд все буде в порядку. Відповідь може дати тільки ЕБУ. Щоб отримати цю відповідь, необхідно провести комп’ютерну діагностику. Своєчасно отримана інформація зможе вберегти від багатьох неприємностей, починаючи від раптової зупинки десь у чистому полі, і закінчуючи позаплановим дорогим ремонтом.
Важливість комп’ютерної діагностики не викликає ніякого сумніву.
Необхідне обладнання
Зовсім недавно вартість обладнання для комп’ютерної діагностики була порівнянна з ціною автомобіля, і придбати його могли тільки автосервіси. Однак часи змінюються і ціни разом з ними. Зараз необхідну апаратуру цілком під силу придбати рядовому автолюбителю, і бажаючі уникнути черг, а також переконатися, що платити доводиться тільки за виправлення реальних, а не вигаданих працівниками СТО несправностей, цілком можуть провести ПК діагностику самостійно.
Устаткування для цього може бути двох варіантів: сканер або ПК з встановленими програмами і адаптером.
Сканер відрізняється маленькими розмірами, має власне програмне забезпечення і кращий для виїзної діагностики.
У другому випадку кращим рішенням буде ноутбук або планшет, хороший смартфон. Для гаража підходить і стаціонарний персональний комп’ютер. У комплекті до комп’ютера необхідний адаптер, який підключається до діагностичного роз’єму контролера. Завдання адаптера узгодити між собою ПК і електронний блок керування автомобіля.
Сигнали, що посилаються ЕБУ, проходять через адаптер, обробляються ПК і видаються на екран. Якщо несправності або необхідно встановити, програма видає коди помилок ДТЗ.
Адаптери підбираються під конкретну марку автомобіля. На жаль, універсального пристрою на всі випадки життя не існує.
Найпопулярніші адаптери
ОРСОМ;
Вася діагност – здесь;
VAG-COM 409.1
Контролер видає інформацію у вигляді цифр код помилок, тому необхідно мати інформацію по їх розшифровці; яким кодом співвідноситься яка несправність. При наявності інтернету знайти цю інформацію не складе труднощів.
Першим справу необхідно встановити на свій ПК програму для діагностики ЕБУ. Для обміну даними найбільш популярний протокол ODB-II. Після цього обладнання потрібно під’єднати до діагностичного роз’єму.
Коли все підключено, відбувається настройка зв’язку ЕБУ з комп’ютером. Після її успішного завершення запускається процес сканування, в ході якого тестуються параметри автомобіля, і проводиться їх порівняння з еталоном.
При виявленні відхилень на екрані комп’ютера висвічуються коди помилок DTC.
Комп’ютерна автомобільна діагностика проводиться на холостому ходу, при заданій частоті обертів або при вимкненому двигуні. За результатами перевірки можна приймати рішення про подальші дії. Добре, якщо немає помилок. Значить, з вашою машиною все в порядку і ремонт не потрібно. Можна зітхнути спокійно.
Якщо діагностика показала наявність помилок, потрібно визначити їх значення і прийняти рішення, виходячи з серйозності неполадок. Дрібні поломки цілком можна усунути самостійно, наприклад, замінити датчик. Тут не потрібні глибокі знання і дорогі інструменти.
Однак, якщо усунення несправності власними силами викликає серйозні і обгрунтовані сумніви, краще доручити зробити це кваліфікованого фахівця.
Декілька порад
Мало навчитися проводити комп’ютерну діагностику автомобіля, потрібно вміти правильно оцінити результати перевірки. Для цього потрібно розуміти принципи роботи тестованого агрегату.
Одна справа знайти помилку, інше усунути її. Не потрібно звертатися до фахівця, який тільки дає поради. Краще знайти майстра, який не тільки знайде, а й усуне несправність з гарантією.
Не так уже й складно провести комп’ютерну діагностику самостійно. У багатьох випадках набагато складніше усунути несправність. Якщо немає впевненості в своїх силах, краще довірити роботу майстру.
Зробити точну комп’ютерну діагностику краще в хорошому автосервісі. Автореал в СПб пропонує доступну комп’ютерну діагностику всіх авто. У нас найсучасніше обладнання та досвідчені майстри. Приїжджайте до нас, ми допоможемо з ремонтом і обслуговуванням вашого автомобіля!