Вчені розказали, що викликає сонливість за кермом

Природні вібрації автомобіля, що їде, викликають сонливість, знижують концентрацію і пильність всього через 15 хвилин після того, як водій сідає за кермо. Про це йдеться в новій статті вчених з університету Мельбурну королівського технологічного університету (Австралія).

Дослідники вважають, що оптимізація дизайну автомобільних крісел дозволить уникнути близько 20% смертельних аварій, пов’язаних з втомою водіїв. «Ми виявили, що м’які вібрації, вироблені автокріслами під час водіння, можуть приспати ваш мозок і тіло, – коментує професор Стівен Робінсон, провідний автор роботи. – Більш того, стійкі вібрації на низьких частотах поступово викликають сонливість навіть у людей, які добре відпочили і здорові.

Дослідницька група перевірила 15 добровольців у віртуальному симуляторі, який повторює досвід водіння на одноманітній двосмуговій магістралі. Стимулятор був встановлений на платформі, яка вібрувала на різних частотах. Добровольці проходили тест двічі: один раз з вібраціями на низьких частотах (4-7 Гц) і один – без них. Сонливість може з’явитися через 15 хвилин після того, як ви сіли в машину. Вже через півгодини це суттєво вплине на здатність залишатися зосередженим і настороженим.

Сонливість, викликана вібрацією, психологічно і фізіологічно ускладнює виконання розумових завдань. Нервова система активується, щоб це компенсувати, і у людини змінюється серцевий ритм. Вивчаючи варіабельність серцевих скорочень, вчені отримали об’єктивну оцінку сонливості добровольців протягом 60-хвилинного тесту.