NEVS і Koenigsegg оголосили про партнерство

Про шведську компанію NEVS, яку віддали у спадок активи покійного в бозі Сааба, але не його ім’я, ми давненько нічого не чули. Днями відбулися дві важливі події. П’ятнадцятого січня китайський гігант Evergrande Group в особі своєї дочки Evergrande Health придбав 51% акцій NEVS (49% зараз належить голові NEVS Каю Йохану Цзяну і його китайській фірмі NE Holding).

А 29 січня NEVS і знаменитий шведський виробник гіперкарів Koenigsegg оголосили про стратегічне партнерство. Причому вона має на увазі придбання фірмою NEVS 20% акцій в Кенігсеггу за рахунок інвестицій в розмірі 150 мільйонів євро. Фірма NEVS сподівається масово виробляти електромобілі на основі старого Сааба 9-3. Викупивши на початку року контрольний пакет, Evergrande Group добре змастила заіржавілі шестерінки проекту, вклавши в NEVS два мільярди доларів. З них $ 930 млн були передані в обмін на акції і ще $ 1,1 млрд – це позика на три роки.

Не зовсім зрозуміло, чому група Evergrande, основна компетенція якої – нерухомість і девелопмент (і в цій сфері вона одна з найбільших в світі), вибрала для контролю за NEVS своє медичне крило. Але це не перший її такий хід. У минулому році Evergrande Health стала найбільшим акціонером автокомпанії Faraday Future. І це повертає нас до головної ідеї фікс фірми NEVS – електромобілів. Для Кенігсегга – тема теж дуже цікава. Ще в 2017-м NEVS на прикладі концепту показала, як спритно може освіжити вигляд 9-3. А тепер потрібно зробити нові кроки: не просто налагодити випуск машин, але створити нові моделі на батареях, можливо, в інших класах. Плани заявлені значні. Партнери Koenigsegg і NEVS співпрацюватимуть в розробці нових моделей з упором на електрифікацію. Крім того, вони створять спільне підприємство «для розширення діяльності в нових сегментах ринку». У ньому NEVS буде належати 65%, а Кенігсеггу – 35%. Компанія NEVS внесе в статутний капітал СП $ 150 млн, а Koenigsegg – інтелектуальну власність, технологічні ліцензії та продуктовий дизайн. Крім того, фірма Koenigsegg отримає доступ до виробничих і дослідницьких потужностей NEVS в Тролльхеттані і в Китаї, а NEVS витягне вигоду з унікальних технологій Кенігсегга і його напрацьованої клієнтської бази.